Illustratsioon – “Tõde ja õigus” – Illustration – Truth and Justice

[Scroll down for English version]

Võtsin osa “Tõe ja õiguse” illustratsioonivõistlusest, mille kuulutasid välja Tammsaare muuseum ning Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts, et välja anda “Tõe ja õiguse” I osa illustreeritud juubelitrükis, millega tähistatakse sel aastal raamatu autori A. H. Tammsaare 140. sünniaastapäeva. Tiina Tammetalu sõnul saab konkursil osalenud töid näha ka 2017. aasta kevadel Prima Vista festivali raames Lutsu raamatukogus Tartus.

A. H. Tammsaare “Tõde ja õigus” on kindlasti ka üks minu lemmikuid ilukirjanduslikke teoseid ja nii andis illustratsioonivõistlus hea ettekäände raamatut uuesti lugeda, taaskord pisaraid valada, südant valutada ja augustikuu vaheldusrikast ilma nautides eluasjade üle mõtiskleda. Raamatutekst pakkus rikkalikult illustreerimiseks sobilikke “pilte” ning minu lootus oli need kõik ka tindi ja tuššiga taasluua, kuid aeg ja minu enda eriline seisukord peatasid mind juba kolmanda pildi juures. Sellele vaatamata pühendusin iga pildi juures “Tõe ja õiguse” tegevustiku aja ja keskkonna taaselustamisele kujutades eesti raba- ja sootaimi- ja linde ning  eesti tõugu hobust ja lehma. Kuna Tammsaare jäi järjekindlalt tegelaskujude välise kuju juures napisõnaliseks, siis oli põnev luua tegelaskujudele nägusid fenotüpoloogia kaasabil nende iseloomu ja käitumist silmas pidades.

 

“Varsti jõudsid teelised mäerinnakul nii kõrgele, et päikeses helendama lõi mehe nägu – […], – naise nukrad silmad, look ja hobuse kikkis kõrvadega pea.”
tint/ ink, A4, illustration for TÕDE JA ÕIGUS I, 2016

“Lehmaga kõrvu kodu poole minnes pani perenaine talle käe selga.”
tint/ ink, A4, illustration for TÕDE JA ÕIGUS I, 2016

“Kaarli lusika pärast kippus Maie lusikas kaussi.”
tint/ ink, A4, illustration for TÕDE JA ÕIGUS I, 2016

I took part of the illustration contest to create pictures for one of the foundational works in Estonian literature – A. H. Tammsaare’s Truth and Justice. The goal of the contest is to publish a jubilee print to celebrate A. H. Tammsaare’s 140th birthday this year. According to Tiina Tammetalu it is also possible to see the contest works in Spring of 2017 at Lutsu Library in Tartu during the Prima Vista festival.

A. H. Tammsaare’s Truth and Justice is definitely  one of my favourite books also, so the illustration contest gave me a good put-off to read the book again, to shed the tears again, to break my heart and to think about life-matter while enjoying the weather of Estonian August. The text of the book gave bountifully of “pictures” to illustrate and my hope was to re-create all of these with ink, but time and my own special condition stopped me already on the third picture. Notwithstanding, I focused on every picture to reanimate time and environment of the Truth and Justice’ setting, so I used the flora and birds of Estonian bog earth and Estonian breed horse and cow. Due to the Tammsaare’s tendency to be very laconic on describing the characters’ appearance, it was interesting to create faces for the characters according to the phenotypology counting on their character and behaviour.